Arctic White
Timber Flooring
The Nature’s Oak range is a premium European Oak, complete with 7 layers of high quality lacquer to banish dirt and dust from your surfaces. Bringing the forest to your home, select from one of the 12 unique designs of character-grade flooring. The bevel detail adds to the luxury of these boards, making any room seem larger and brighter.
Benefit from the versatility of the Uniclic joining system that has been designed around the Nature’s Oak collection. This allows for the choice of having your flooring floating on the ground or glued down, giving you control over your home refresh.
Product Information
| Product Code | WBO0008 |
| Brand | Nature’s Oak |
| Colour | Arctic White (White) |
| Finish | Extra Matt |
| Size | 1820 x 190mm |
| Thickness | 14mm nominal |
| Grading | Clean |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.075m2 |
| Pack Weight | 19.19 kg |
| Bevel | 2 |
| Treatment | Brushed |
| Domestic Warranty | 20 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Genuine European Oak flooring
- Scratch, wear & stain resistant surface
- Full matching accessory range
- Uniclic installation system


Chevron Latte
Chevron Mink Grey
Chevron Colonial Grey
Chevron Canes
Tasmanian Oak
Chevron Riesling
Goulburn
Sydney Blue Gum
Nirvana