Winter Storm Oak Extra Matt
Timber Flooring
Understated luxury has been defined in the Quick-Step Palazzo range, with the wide set boards and subtle V-joint design appealing to homeowners of all decor preference. The extra matt surface on this stunning timber flooring adds the perfect finish and gives the look a contemporary edge.
Your new timber floors are in safe hands with the Quick-Step Palazzo collection featuring a surface and edge protect technology so that you can keep strains and scrapes at bay. The intentional wide boards create a spacious atmosphere, and can be strategically used in smaller rooms to create the illusion of grandeur.
Product Information
| Product Code | PAL3842 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Winter Storm Oak Extra Matt (Neutral) |
| Finish | Extra Matt |
| Size | 2200 x 190mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Rustic |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.508 m2 |
| Pack Weight | 24.45 kg |
| Bevel | 4 |
| Treatment | Deep Brushed |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Generous board width
- Genuine European Oak flooring
- Easy to clean, with surface & edge protect technology




Murray