Winchester Oak
Laminate Flooring
Establish a timeless style in your home with the coveted Winchester Oak laminate flooring. Drawing from a cool palette of browns and greys, your home will stand out with this unique choice. Complement your curated home with flooring that will match the design intent and make an impact.
The Clix Laminate range has gained popularity for homes and commercial properties looking to freshen their floors with a solution that will withstand stains, scratching and impact. These cost-effective laminate floors also come with a 3-year waterproof warranty giving you the confidence to embrace the unpredictability of daily life.
Product Information
| Product Code | CXP00450 |
| Brand | Clix |
| Colour | Winchester Oak (Brown) |
| Finish | Matt |
| Size | 1261 x 192mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 9 |
| Pack Size | 2.179m² |
| Pack Weight | 15.862 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 20 Years |
| Wet Warranty | 3 Years |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- 3 year waterproof surface warranty
- European laminate
- Full accessory range


Midnight Oak Natural
Blackbutt
Moonlight Oak Light
Estate Oak Beige
Natural Varnished Oak
Sandy Greige Oak
Cocoa Brown Oak