White Varnished Oak Laminate Flooring
Quick-Step Impressive is a household favourite due to the stylish collection of true-to-nature designs, reflecting some of the world’s finest hardwoods in the world. With a high attention to detail shown to the floor joints and panelling, this laminate flooring is a cost effective solution that add a stylish edge to any home aesthetic.
In addition to the beauty of this coveted collection, the Impressive range is finished with a ‘HydroSeal’ coating that makes it the most waterproof surface ever produced. Keep spills and moisture at bay and maintain a clean and hygienic home with this durable laminate flooring choice.
Product Information
| Product Code | IM3105 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | White Varnished Oak (Neutral) |
| Finish | Matt |
| Size | 1380 x 190mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 7 |
| Pack Size | 1.835m2 |
| Pack Weight | 14.4 kg |
| Bevel | Pressed |
| Treatment | Brushed |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 25 Years |
| Wet Warranty | 10 Years |
| Commercial Warranty | 5 Years |
Features Spotlight
- Waterproof surface for use in wet areas
- Genuine pressed bevel for authenticity
- Designed and made in Belgium





Old Oak Light Grey (Discontinued)
Newcastle Oak Dark
Merbau
Light Grey Oiled Oak (Discontinued)
Spotted Gum
Blackbutt
Estate Oak Beige
Raw Oak
Honey Brown Oak
Light Classic Oak