Tasmanian Oak
Timber Flooring
The Quick-Step Ready Flor Strip 1 features a number of Australia’s finest hardwoods, including the light and warm Tasmanian Oak timber. This wide board collection is a luxurious addition to any home with the authentic wood detail reflecting the natural environment in which it came. Elevate your home aesthetic with this timeless style timber floors.
Choose a timber flooring concept that is safeguarded against day-to-day wear and tear, with the patented Surface & Edge Protect finish. Where most hardwood floors are vulnerable to impact and scuffs, the popular ReadyFlor 1 range will remain fresh and intact for years to come.
Product Information
| Product Code | RFS6276 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Tasmanian Oak (Neutral) |
| Finish | Matt Brushed |
| Size | 2200 x 145mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 5 |
| Pack Size | 1.628m2 |
| Pack Weight | 18 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- SIngle strip board design
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty



Chevron Latte
Barwon