Sydney Blue Gum
Timber Flooring
Bring the outside in with the native Sydney Blue gum timber floors from the popular Quick-Step ReadyFlor 1 Strip collection. The ReadyFlor 1 Strip range is characterised by the unique wide boards which create a luxurious look and feel and can assist in making smaller spaces appear more spacious.
Quick-Step ReadyFlor 1 Strip showcases the world’s finest hardwoods, with wood or colour variations to suit any preference and home style. Each timber board is accompanied by a Surface & Edge Protect finish, ensuring that new timber floors retain their perfect look and feel and are resistant to impact, stains and scuffs.
Product Information
| Product Code | RFS4604 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Sydney Blue Gum (Brown) |
| Finish | Gloss |
| Size | 2430 x 134mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 5 |
| Pack Size | 1.628m2 |
| Pack Weight | 18 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- SIngle strip board design
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty



Chevron Latte