Sydney Blue Gum
Timber Flooring
Refresh your home with a modern timber flooring concept that is not only affordable, but resistant to wear. The Quick-Step ReadyFlor 3 Strip design allows for greater board variation with the slimmer timber planks working cohesively to produce an attractive pattern. Showcasing some of the finest hardwoods in the world, there is a style in this collection for every home.
Beautiful timber should not be vulnerable to wear, which is why the ReadyFlor 3 Strip is finished with the Surface & Edge Protect coat. This coating makes maintaining a home easy, with common wear and tear no match for this Quick-Step patented finish.
Product Information
| Product Code | RFT4604 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Sydney Blue Gum (Brown) |
| Finish | Gloss |
| Size | 2200 x 190mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.508m2 |
| Pack Weight | 24.45 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Triple strip board design
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty


Chevron Latte