Sydney Blue Gum
Timber Flooring
Every hardwood tells a story of its origin, and the timber in the Quick-Step ReadyFlor 2 Strip collection is no different. The premium midsized boards are perfectly proportioned with a stunning effect as they lay together in a cohesive pattern. Whichever timber you choose, you will find a beautiful colour palette to enhance your home interior and anchor the tone of the room.
The Quick-Step ReadyFlor 2 Strip range is accompanied by the patented Surface & Edge Protect finish. This smart design brings a significant level of protection to your floors, making it resistant to day-today wear and tear and a greater longevity to your timber
Product Information
| Product Code | RFD4604 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Sydney Blue Gum (Brown) |
| Finish | Gloss |
| Size | 2200 x 186mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.455m2 |
| Pack Weight | 25.73 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Double-strip board design
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty


Tambo