Soft Oak Medium Laminate Flooring
Laminate flooring has come a long way in recent years, with the Quick-Step Impressive one of the finest examples of form and function. This popular range is fully waterproof due to the innovative ‘HydroSeal’ design, and is known as the most waterproof surface ever produced. This protective barrier makes the Impressive laminate flooring a first choice for family homes.
Beyond the benefits of the waterproof coating, these laminate floors are available in a beautiful collection of authentic wood designs. Choose a hardwood that best reflects the style of your home and find these true-to-nature designs to be the perfect embodiment of real hardwood.
Product Information
| Product Code | IM1856 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Soft Oak Medium (Neutral) |
| Finish | Matt |
| Size | 1380 x 190mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 7 |
| Pack Size | 1.835m2 |
| Pack Weight | 14.4 kg |
| Bevel | Pressed |
| Treatment | Brushed |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 25 Years |
| Wet Warranty | 10 Years |
| Commercial Warranty | 5 Years |
Features Spotlight
- Waterproof surface for use in wet areas
- Genuine pressed bevel for authenticity
- Designed and made in Belgium



Light Grey Varnished Oak
Light Grey Oiled Oak (Discontinued)
Merbau
Manhattan
Honey Brown Oak
Cocoa Brown Oak
Natural Varnished Oak
Light Classic Oak