Soft Oak Light Brown Laminate Flooring
Quick-Step Impressive Ultra is a fine example of the duality of a quality laminate flooring. Not only is it tough on wear, but it’s available in a collection of natural looking wood designs with some of the finest hardwood inspirations. These stunning medium-sized planks even feature an authentic floor joining look, showcasing the finest attention to detail.
Your Impressive Ultra floors come with a patented ‘HydroSeal’ coating that has earned the reputation as the most waterproof surface ever produced, and a considerable level of protection above the standard Impressive range. Keep spills and moisture at bay with this family favourite range.
Product Information
| Product Code | IMU3557 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Soft Oak Light Brown (Brown) |
| Size | 1380 x 190mm |
| Thickness | 12mm |
| Planks per Pack | 5 |
| Pack Size | 1.311m2 |
| Pack Weight | 14 kg |
| Bevel | Pressed |
| Treatment | None |
| Wear Class (EN13329) | 33 |
| Domestic Warranty | 25 Years |
| Wet Warranty | 10 Years |
| Commercial Warranty | 10 Years |
Features Spotlight
- Heavy-duty 12mm thick board for durability
- Waterproof surface for use in wet areas
- Genuine pressed bevel for authenticity
- Designed and made in Belgium




Sandy Oak
Cocoa Brown Oak