Moraine Natural Oak
Laminate Flooring
Warm colouring can maximise natural light and the Moraine Natural Oak is an authentic-looking oak surface, ideal for residential and commercial spaces. Upgrade your flooring to a look that will never date and will continue to bring your floors and space a welcome warmth, year-round.
The Clix Plus Laminate range is renowned for providing a hard-wearing flooring product made from high-density panel designs of melamine. The attractive matte finish of the flooring makes cleaning easy and allows you to maintain a hygienic home environment. The Clix Laminate collection is made with environmentally friendly tool and practices.
Product Information
| Product Code | CXP00622 |
| Brand | Clix |
| Colour | Moraine Natural Oak (Neutral) |
| Finish | Matt |
| Size | 1261 x 192mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 9 |
| Pack Size | 2.179m² |
| Pack Weight | 15.862 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 20 Years |
| Wet Warranty | 3 Years |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- 3 year waterproof surface warranty
- European laminate
- Full accessory range


Blackbutt Light
Aspire Hybrid Plank - Tumbleweed
Estate Oak Beige
Merbau
Sandy Greige Oak