Mocca Oak Matt
Timber Flooring
The Quick-Step Palazzo collection is a subtle timber floor that can transform any home. The wide boards are perfectly proportioned, aided by a subtle V-joint that makes this range so popular. Whether you prefer dark tones like the Mocca Oak Matt, which features a character-rich, undulating surface for a timeworn, hand-scraped appearance, or a lighter variant for an airy atmosphere – find a suitable Palazzo palette for your home styling.
The luxury of the Quick-Step Palazzo collection does not make it vulnerable to the wear and tear of life, and comes with a surface and edge protection technology in addition to the matt finish. Enjoy fresh and durable floors with the wide Quick-Step Palazzo boards.
Product Information
| Product Code | PAL1348 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Mocca Oak Matt (Black) |
| Finish | Matt |
| Size | 2200 x 190mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Nature |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.508 m2 |
| Pack Weight | 24.45 kg |
| Bevel | 4 |
| Treatment | Brushed, contoured surface |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Generous board width
- Undulating surface for a timeworn appearance
- Genuine European Oak flooring
- Easy to clean, with surface & edge protect technology


Nirvana