Matt Brushed Blackbutt
Timber Flooring
Quick-Step ReadyFlor XL is the longest and widest Australian timber plank, enhanced by the unique 3-strip design which features greater board variation. More affordable than standard timber flooring, the ReadyFlor XL collection is also finished with a patented Surface & Edge Protect coat which provides resistance to day-to-day wear and the ultimate peace of mind that your floors are protected.
This stunning timber features a timeworn contoured surface which brings an aged luxury to any home, enhanced by innovative bevelled edges and a hand scraped surface. Get the appearance of a classic aged timber for an affordable price that is light underfoot and strong against wear.
Product Information
| Product Code | RFXL3847 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Matt Brushed Blackbutt (Neutral) |
| Finish | Matt Brushed |
| Size | 2200 x 186mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.455m2 |
| Pack Weight | 25.75 kg |
| Bevel | 4 |
| Treatment | Brushed, contoured surface |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Longest, widest Australian board
- Real Australian Blackbutt
- Undulating surface for a timeworn appearance
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty


Chevron Colonial Grey