Magnolia Elm
Laminate Flooring
A light flooring concept can lift any space, and the near-white Magnolia Elm laminate flooring is a preferred option for style-seeking homeowners looking for chic simplicity. Subtle in its beauty, this timeless colouring is perfect for a classic style home through to a more contemporary style home.
The Clix Laminate collection is designed from high-density melamine panels which appear as natural oak wood but are durable enough to withstand common wear that real wood cannot measure up to. Achieve a stylish home with this cost-effect flooring option, and take advantage of the easy-to-clean surface.
Product Information
| Product Code | CXP00624 |
| Brand | Clix |
| Colour | Magnolia Elm (White) |
| Finish | Matt |
| Size | 1261 x 192mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 9 |
| Pack Size | 2.179m² |
| Pack Weight | 15.862 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 20 Years |
| Wet Warranty | 3 Years |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- 3 year waterproof surface warranty
- European laminate
- Full accessory range


Sandy Greige Oak
Sandy Oak
Desert greige oak
Estate Oak Light Grey
Havanna Oak Natural With Saw Cuts(Discontinued)
Cocoa Brown Oak
Spotted Gum
Natural Varnished Oak
Light Grey Oiled Oak (Discontinued)
Aspire Hybrid Plank - Tumbleweed
Merbau