Fossil Oak Matt
Timber Flooring
The Fossil Oak Matt is a timber floor selection in the popular Quick-Step Palazzo collection. The Quick-Step Palazzo is recognisable by its subtle V-joint design and beautifully proportioned timber planks. Through innovative design, you can achieve greater depth and perspective in your rooms, creating space and light.
The luxury of these one-of-a-kind boards comes from the subtle matt finish, complete with a durable surface protect technology that keeps floors looking fresher for longer and easier to maintain a hygienic home. Inject some style into your living space with a timber flooring solution that will always be in fashion.
Product Information
| Product Code | PAL1342 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Fossil Oak Matt (Neutral) |
| Finish | Matt |
| Size | 2200 x 190mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Clean |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 2.508 m2 |
| Pack Weight | 24.45 kg |
| Bevel | 2 |
| Treatment | Brushed |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Generous board width
- Genuine European Oak flooring
- Easy to clean, with surface & edge protect technology


Chevron Champagne