Cotton Oak Warm Grey
Hybrid Flooring
The Cotton Oak Warm Grey hybrid flooring has captured the attention of many homeowners undergoing a renovation. The built-in underlay of this durable floor makes installation quick and efficient, and possible on even irregular surfaces. The top layer is also crafted from an ultra-strong material that makes it resistant to impact, stains and scrapes.
It can be challenging to find an authentic looking floor which has the added advantage of functionality. The Quick-Step Pulse Hybrid not only looks true-to-nature in its rich detail, but it has an innovative click system which makes the surface entirely waterproof. Get the hardwood look without the hassle.
Product Information
| Product Code | HPUCP40105 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Cotton Oak Warm Grey (Grey) |
| Finish | Extra Matt |
| Size | 1494 x 209mm |
| Thickness | 6mm |
| Planks per Pack | 6 |
| Pack Size | 1.873m² |
| Pack Weight | 17.24 kg |
| Bevel | 4 (Genuine) |
| Treatment | Brushed |
| Wear Class (EN13329) | 33 |
| Domestic Warranty | 25 Years |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- Designed and made in Belgium
- 100% waterproof with advanced watertight joins
- An ultra strong floor that handles all kinds of impact




Natural Varnished Oak
Old Oak Light Grey (Discontinued)
Newcastle Oak Dark
Merbau
Light Grey Oiled Oak (Discontinued)
Spotted Gum
Blackbutt
Estate Oak Beige