Classic Oak Beige Laminate Flooring
The best home designs come from versatile components, like the neutral Classic Oak Beige laminate flooring. These popular medium-sized plank designs reflect the natural contours of the wood, but with total security of waterproof surfaces and durable melamine materials that are built to last the years.
The Quick-Step Impressive range features a HydroSeal coating that makes it the most water-repellant laminate flooring available on the market. Get the natural look in your home and choose from the diverse selection of Quick-Step Impressive oak-inspired options which have become global favourites in over 100 countries and countless homes.
Product Information
| Product Code | IM1847 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Classic Oak Beige (Neutral) |
| Finish | Matt |
| Size | 1380 x 190mm |
| Thickness | 8mm |
| Planks per Pack | 7 |
| Pack Size | 1.835m2 |
| Pack Weight | 14.4 kg |
| Bevel | Pressed |
| Treatment | Brushed |
| Wear Class (EN13329) | 32 |
| Domestic Warranty | 25 Years |
| Wet Warranty | 10 Years |
| Commercial Warranty | 5 Years |
Features Spotlight
- Waterproof surface for use in wet areas
- Genuine pressed bevel for authenticity
- Designed and made in Belgium


Sandy Greige Oak
Desert greige oak
Honey Brown Oak
Estate Oak Light Grey
Cocoa Brown Oak
Natural Varnished Oak
Light Grey Oiled Oak (Discontinued)
Aspire Hybrid Plank - Tumbleweed