Blackbutt
Timber Flooring
Timber flooring will always make an impact, and the Quick-Step ReadyFlor 1 Strip is no exception. Featuring a stunning 1-strip design, each wide board is an example of the world’s finest hardwoods with the collection available in varying tones and colours. Expect luxury and simple installation from the Quick-Step ReadyFlor 1 Strip timber flooring.
Like many of the Quick-Step ranges, you can rely on a sophisticated protection technology with the patented Surface & Edge Protect finish. These premium timber floors look as good as they are practical, and have been designed to withstand any stains and scuffs that may occur.
Product Information
| Product Code | RFS4600 |
| Brand | Quick-Step |
| Colour | Blackbutt (Neutral) |
| Finish | Gloss |
| Size | 2430 x 134mm |
| Thickness | 14mm |
| Grading | Medium feature (Standard AS2796) |
| Planks per Pack | 5 |
| Pack Size | 1.628m2 |
| Pack Weight | 18 kg |
| Bevel | None |
| Treatment | None |
| Domestic Warranty | 25 Years & LIfetime Structural |
| Commercial Warranty | Available on request |
Features Spotlight
- SIngle strip board design
- Environmentally friendly and sustainable wood sourcing
- Pre-finished with 6 coats of SRT lacquer for high resistance to scratching and staining
- Excellent dimensional stability
- Lifetime structural warranty




Chevron Pure Natural
Barwon